wtorek, 8 października 2013

O pracujących alkoholikach

Kupiłem ostatnio Rzeczpospolitą, w sobotę znalazłem w niej dodatek zdrowie mężczyzny. A w nim ciekawy artykuł dr psychiatry Tomasza Woźniaka traktujący o dobrze funkcjonujących alkoholikach. To ciekawe, że większość osób uzależnionych od alkoholu pracuje, płaci podatki, składki ZUS i jest społecznie użyteczna. Natomiast polski system leczenia odwykowego nie ma dla nich propozycji. osoby uzależnione traktuje się jak wyrzutków. Samo określenie alkoholik jest pejoratywne, obraźliwe.
Swoją drogą nie stać mnie na leczenie w prywatnej Klinice Medox, gdzie pracuje wspomniany specjalista, jednak to podejście podoba mi się.  Ciekawe jak wygląda program terapii dla ludzi, którzy mają jeszcze rodziny, pracę, dobre zarobki. I oczywiście nie myślę tu o saunach czy basenach, tylko o tym jak się ich motywuje. Jak wzmacnia dobre strony, czy pracuje się na pozytywach czy straszy jak w pozostałych OTU szkodami alkoholizmu.
Z chęcią poznałbym te doświadczenia. Większość alkoholików, których znam, którzy pracują, mają rodziny i dobre pozycje społeczne, uważa, że nie wymaga leczenia. Uważają, skoro są głowami rodzin, funkcjonują lepiej niż większość społeczeństwa, to mogą sobie pozwolić na odstresowanie.
Jak do takich trafić dopóki nie stanie się nieszczęście.
To jest ten artykuł:
Jak widać autor stawia tezę, że spora cześć osób pijących uważa alkohol za środek na odprężenie, relaks. Jednak wiadomo, że picie w samotności, traktowanie alkoholu jako leku na stres i depresję prowadzi do alkoholizmu. 
Z chęcią poczytam Wasze opinie na ten temat, czy widzicie zagrożenie u osób pracujących, którzy codziennie lub często piją drinka dla lepszego humoru.  czy uważacie, że to niebezpieczne. Czy musi prowadzić do uzależnienia.
A swoją drogą aby nasz system leczenia odwykowego dostosował się do potrzeb. Zaczął rozszerzać ofertę o programy dla pracujących alkoholików, nie traktował ich jak żuli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz